ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

هزینه اثربخشی غربالگری پوکی استخوان در شهرستان کرمان در سال 1393

 

پوکی استخوان شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است که بارزترین مشخصه های آن کاهش مواد معدنی و ماتریکس استخوان می باشد.شیوع بالای این بیماری و شکستگی های مرتبط با آن یکی از علل هزینه های گزاف درمانی و مرگ ومیر در دهه های آتی به شمار می رود. با بررسی بار بیماری استئوپروز در ایران ، مشخص شد سال های زندگی با ناتوانی تعدیل شده (DALYs) در کشور ما بالغ بر 36761 سال است.

با توجه به اینکه پوکی استخوان در سنین بالا رخ می دهد و ایران رو به پیری می رود در نتیجه این مطالعه تصمیم گرفت هزینه اثربخشی غربالگری پوکی استخوان در شهرستان کرمان را انجام دهد. جمعیت هدف این مطالعه کلیه زنان و مردان بالای 55 ساله شهرستان کرمان می باشد. در ابتدا غربالگری به صورت دو مرحله ای انجام گرفته است ،مرحله اول انجام OST و پرکردن پرسشنامه ،مرحله دوم افرادی که ریسک پوکی استخوان بالا بود DXA برای آنها انجام شد. با توجه به اطلاعات بدست آمده و اطلاعات مطالعات دیگر درخت تصمیم گیری و مدل مارکو با استفاده از نرم افزار Treeage نسخه2011 ترسیم شد. در آخر تحلیل هزینه اثربخشی برنامه انجام شد.

در مجموع از 1000 نفر که جهت مصاحبه درب منزل دعوت به عمل آمد، 923 نفر حاضر به شرکت در مصاحبه شدند (درصد پاسخگویی 2/93درصد). 562 نفر (9/60 ٪) زن بودند.37٪ افراد بی سواد و 61٪ در شهر ساکن بودند.  هزینه روش OST و DXA نسبت به DXA بیشتر است ولی هزینه اثربخشی بیشتری(163520167.89) دارد.

در نتیجه برنامه غربالگری پوکی استخوان با روش OST و DXA از روش های DXA به تنهایی و عدم غربالگری پوکی استخوان هزینه اثربخش تر می باشد و به سیاست گذار بیمه پیشنهاد می شود غربالگری پوکی استخوان را تحت پوشش خود قرار دهد.


نویسندگان: فاطمه درخشان، محسن بارونی 

در صورت نیاز به این پایان نامه با ایمیل زیر مکاتبه نمایید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید