ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

هزینه اثربخشی درمان افراد کوتاه قد با هورمون رشد(سوماتروپین)

چكيده

زمینه و هدف: یکی از مشکلات شایع کودکان در سطح جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه،کوتاهی قد می باشد. اهداف سلامت كودكان براي قـرن ۲۱، بـه طـور خـاص بـر روي اصلاح ميزان كوتاه قدي متمركز شده است و يكـي از پـنج هـدف برجسته سلامتي  WHO كه لازم است براي همه از قرن ۲۱ تعيين شود، اين است كه درصد كوتاه قدي كودكان زيـر ۵ سـال بايـد بـه كمتر از ۲۰ درصد در كليه كشورها و كليه زيرگروه هاي خـاص تـا سال ۲۰۲۰ ميلادي برسد. همچنین هزینه افزایش هر یک سانتی متر قد اضافی در جهان بالاست. شروع یا خودداری از درمان با هورمون رشد دارای پیامدهای پزشکی، حقوقی، اخلاقی، اقتصادی می باشد. به طوری که تجویز منظم هورمون رشد معضلی برای پرداخت کنندگان، پدر و مادرها و متخصصان غدد شده است.

مواد و روش ها: نوع پژوهش توصیفی است که به صورت مقطعی در سال 95 در شهر کرمان انجام شد. نمونه پژوهش شامل تمامی افرادی که دارای پرونده پزشکی در اداره بیمه سلامت شهرستان کرمان بودند. این مطالعه از 4 فاز تشکیل شده که مداخله ی هورمون رشد در درمان کودکان کوتاه قد، از دیدگاه بیمه گر و بیماران مورد ارزشیابی اقتصادی قرار گرفت. فاز اول: محاسبه هزینه ها از دو دیدگاه بیمار و بیمه گر بود. که هزینه های مستقیم از دیدگاه بیمه گر شامل: ویزیت پزشک متخصص غدد، هزینه ازمایشگاه، هزینه رادیولوژی، هزینه داروخانه و هزینه های غیر مستقیم از دیدگاه بیمار شامل:  هزینه غیبت از کار، هزینه اقامت، هزینه های رفت و آمد که از طریق پرونده پزشکی بیمار مورد بررسی قرار گرفت. فاز دوم:  برای محاسبه پیامدها از دو پیامد کالی و میزان افزایش قد استفاده شد. برای محاسبه کالی از مصاحبه های مستقیم و تلفنی استفاده شد و همچنین برای محاسبه پیامد میزان افزایش قد، با توجه به تشخیص نهایی پزشک از پرونده پزشکی موجود در سازمان بیمه سلامت استخراج شد. فاز سوم: برای تحلیل هزینه اثربخشی از فرمول ICER و نرم افزار TreeAge استفاده شد و با استانه 3 برابر GDP Percapita مقایسه شد. فاز چهارم: با توجه به مطالعات مختلف پارامترهای غیر قطعی مدل مشخص شد و با استفاده از نمودار تورنادو تاثیر متغیرها بر روی نتایج مشخص شد.

یافته ها: یافته ها نشان داد که به طور متوسط زنان و مردان تحت درمان با هورمون رشد به ترتیب 8.6 و 12.9 سانتی متر افزایش قد داشته اند. سهم هزینه های درمان بیمار  5092964520 ریال و سهم هزینه های سازمان بیمه سلامت استان کرمان 71175443448 ریال بوده است. نسبت هزینه اثربخشی افزایشی بر اساس معیار کالی و از دیدگاه بیمار 1438067 ریال و همچنین نسبت هزینه اثربخشی افزایشی بر اساس معیار کالی و از دیدگاه سازمان بیمه سلامت 18648962 ریال بوده است. تحلیل حساسیت پارامترهای غیر قطعی مدل نشان داد که تاثیری روی هزینه اثربخشی درمان با هورمون رشد ندارند.

نتیجه گیری: بر اساس نتایج بدست آمده، درمان کودکان کوتاه قد با هورمون رشد از هر دو دیدگاه بیمار و سازمان بیمه سلامت بر اساس معیار کالی و میزان افزایش قد هزینه اثربخش می باشد. لذا این نتایج به تصمیمات سیاست گذاران کمک شایانی خواهد کرد.

کلید واژگان: هزینه اثربخشی، هورمون رشد، کوتاهی قد، سوماتروپین

نویسندگان: محسن بارونی ، محمد تصون غلامحسینی*، نوشین افشارزاده، محمد جعفری

در صورت نیاز به این مطالعه با ایمیل زیر مکاتبه نمایید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید