ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بررسی میزان هزینه اثربخشی پوشش بیمه درمان سو مصرف مواد افیونی در جامعه

چکیده

زمینه و هدف: اعتیاد مهلک ترین و خانمان سوزترین پدیده در جوامع انسانی می باشد. این بیماری مشکلات بهداشتی، روانی و اقتصادی فراوانی را به همراه دارد. به دلیل محدودیت منابع مالی، انجام مطالعات ارزشیابی اقتصادی ضروری می باشد. بنابراین پژوهش حاضر با هدف هزینه اثربخشی پوشش بیمه درمان سو مصرف مواد افیونی در استان کرمان انجام شده است.

روش پژوهش: این مطالعه از نوع ارزشیابی اقتصادی بود که تمامی مراکز درمان نگهدارنده با متادون(Methadone Maintenance Therapy-MMT) تحت پوشش بیمه سلامت استان کرمان مورد بررسی قرار گرفت که شامل 9 مرکز MMT بوده است. واحد اثربخشی مطالعه تعداد افراد ماندگار در درمان به مدت یکسال در نظر گرفته شد و هزینه ها از دیدگاه سازمان بیمه سلامت مورد بررسی قرار گرفت. ابزار جمع آوری اطلاعات فرم پژوهشگر ساختی بود که با مراجعه به مراکز، اطلاعات مورد نیاز جمع آوری شد. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار Excel استفاده شد.

یافته ها: کل هزینه ها از دیدگاه بیمه سلامت برابر با 15,561,060,000 ریال در طول یکسال محاسبه شد. یافته ها نشان داد که از بین 1553 مددجو، تعداد 1356 نفر در طول یکسال در درمان خود ماندگار بودند و هیچ ماده ی مخدری استعمال ننمودند. هزینه اثربخشی متوسط معادل 11,475,708 ریال به ازای هر فرد تحت درمان محاسبه شد.

نتیجه گیری: با توجه به اهمیت قشر معتاد در جامعه و اهمیت درمان آن ها، سازمان بیمه سلامت بیش از 70 درصد هزینه های درمان دارویی مددجویان را در مراکز دولتی MMT پرداخت می کند. با توجه به یافته ها می توان نتیجه گرفت که هزینه ی پرداختی سازمان بیمه سلامت جهت بهبودی و ماندگاری در درمان افراد مددجو، هزینه اثربخش می باشد و به سیاست گذاران نظام سلامت توصیه می شود در جهت تداوم و پوشش این طرح تلاش کنند. به پژوهشگران نیز توصیه می شود عوامل موثر بر ماندگاری در درمان افراد مددجو را شناسایی نموده و در جهت ارتقا و تقویت آن ها مطالعات انجام دهند.

واژه های کلیدی: هزینه اثربخشی، متادون، درمان نگهدارنده، مراکز دولتی، کرمان


نویسندگان: محمد تصون غلامحسینی، محسن بارونی، محمد جعفری سیریزی

در صورت نیاز به این مطالعه با ایمیل زیر مکاتبه نمایید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید