ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بررسی میزان مقتضی بودن خدمت آنژیوگرافی های عروق قلبی ارائه شده در استان کرمان در سال 1395- 1396

چكيده مطالعه

زمینه و هدف

بیماری های قلبی عروقی یکی از شایع ترین بیماری های امروز در سراسر دنیا می باشد که متاثر از عوامل گوناگونی است. مناسب ترین روش تشخیص این بیماری ها، آنژیوگرافی عروق کرونر می باشد. اغلب پزشکان به دلایلی از جمله تقاضای القای و گاهی عدم توجه به اندیکاسیون آنژیوگرافی اقدام به تجویز بی مورد این روش تجویزی می نمایند. بنابر این هدف پژوهش حاضر بررسی میزان مقتضی بودن خدمت آنژیوگرافی های عروق قلبی ارائه شده در استان کرمان می باشد.

روش کار

این مطالعه از نوع گذشته نگر می باشد که با استفاده از اطلاعات سال های 1395-1396 انجام شده است. جامعه پژوهش شامل تمامی بیمارستان های ارائه دهنده خدمت آنژیوگرافی عروق کرونر می باشد که آنژیوگرافی های انجام شده در 2 ماهه ی اخر سال 95 و ماه خرداد 96 (برای بیمارستان الزهرا) به عنوان نمونه انتخاب شدند. تمامی سی دی های آنژیوگرافی عروق کرونر کدگذاری شدند و جهت تشخیص نرمال و غیر نرمال بودن، برای پنل تخصصی قلب استان کرمان ارسال شد و سپس اطلاعات در نرم افزار Excel پیاده سازی و تحلیل شدند.

یافته ها

از 308 فرد آنژیوگرافی شده، 42 درصد زن و 58 درصد مرد بودند. فراوانی آنژیوگرافی های نرمال در بیمارستان های راضیه فیروز، الزهرا و علی ابن ابی طالب به ترتیب برابر با 37درصد، 40 درصد و 44 درصد بود. هزینه ی مقتضی بودن(نرمال بودن) آنژیوگرافی عروق کرونر 226320000 ریال بدست آمد.

نتیجه گیری

آنژیوگرافی عروق کرونر یک خدمت تشخیصی هزینه بر برای سازمان بیمه می باشد که در صورت مقتضی بودن آن، منابع زیادی هدر می رود. لذا بهتر است که یک دستورالعمل کشوری برای تعیین اندیکاسیون آنژیوگرافی عروق قلبی تدوین شود تا به پزشکان در تشخیص بهتر و دقیق تر کمک کند.

 


نویسندگان: محمد تصون غلامحسینی، دکتر جواد زینلی، دکتر محمد جعفری سیریزی، دکتر محسن بارونی

در صورت نیاز به این مطالعه با ایمیل زیر مکاتبه نمایید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید