ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

تعیین عوامل مرتبط با مهاجرت بیماران از کرمان به یزد جهت بهره مندی از خدمات بستری بیمارستانی

چکیده

مهاجرت پزشکی یا مهاجرت بیماران در معنای جابجایی فرد بیمار از محل زندگی خود به محلی غیر از آن برای دریافت خدمات درمانی است که در نتیجه نآزادی بیمار برای انتخاب محل دریافت خدمات و گاهی توصیه پزشک  رخ می دهد و این امر همواره نقش مهمی در معادلات مالی موسسات ارائه دهنده خدمات درمانی بویژه موسسات خصوصی داشته است.

به طور کلی در مورد جابجایی بیماران بین مناطق مختلف برای بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی، دسته بندی دوگانه ای وجود دارد، یک دسته از این جابجایی ها برای دریافت خدماتی است که در محل زندگی فرد ارائه نمی شوند و مهاجرت فرد برای دریافت آنها از مناطق دیگر الزامی و اجباری است و نوع دوم این جابجایی ها، مواردی هستند که افراد بیمار با وجود ارائه خدمات مورد نیاز در محل سکونتشان، برای دریافت این خدمات به منطقه ای دیگر مراجعه می کنند.

در این پژوهش برای بررسی الگوی مهاجرت بیماران جهت بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی با استفاده از مدل لاجیت ،مورد مهاجرت بیماران استان کرمان به یزد در نظر گرفته شده است. دلیل در نظر گرفتن یزد بعنوان استان مقصد فراوانی مهاجرت بیماران کرمانی به این استان و سابقه تاریخی طولانی این گونه مهاجرت هاست که تاکنون به شکل علمی و جامع مورد بررسی قرار نگرفته است .


نویسنده: دکتر اسما صابر ماهانی
 

در صورت نیاز به این مطالعه با ایمیل زیر مکاتبه نمایید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید