ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ناپایداری منابع مالی، چالش اساسی بیمه/ هزینه بستری بیمار کرونایی چند؟

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: یکی از چالش های اساسی سازمان بیمه در کشور ناپایداری منابع مالی است و خوب است دولت ها برای ثبات در اعتبارات حوزه سلامت و به ویژه بیمه سلامت و کاهش میزان وابستگی اعتبارات درمانی به فروش نفت تلاش کنند.

دکتر"محمد جعفری" صبح امروز ششم شهریورماه در جمع خبرنگاران با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: از سال ۷۳ قانون بیمه همگانی تصویب شد و سازمان بیمه سلامت از سال ۷۴ تشکیل شد و در ابتدا صرفا بیمه کارکنان دولت را داشتیم و در کشور حدود سه مییون نفر را شامل می شد.

وی افزود: در ادامه براساس قانون مقرر شد چتر بیمه بر سر همه مردم باز شود و دغدغه های مالی مسیر درمان مردم به عهده سازمان بیمه خدمات درمانی قرار بگیرد و در این راستا در سال ۱۳۷۶ پوشش بیمه درمان روستائیان و سال ۷۷ بیمه درمان عشایر از استان کرمان آغاز و بعد از طی دوره آزمایشی به کل کشور تعمیم داده شد.

جعفری تصریح کرد: در سال ۸۴ طرح پزشک خانواده به صورت تقریبا رایگان برای ۲۳ میلیون جمعیت روستایی و عشایری در کشور آغاز شد و در سال ۹۲ طرح بیمه رایگان شهری نیز همراه با طرح تحول سلامت آغاز شد تا هر کس که در نقاط شهری ساکن است و پوشش بیمه درمانی ندارد، دفترچه بیمه دریافت کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان بیان کرد: در حال حاضر تعداد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران بالغ بر ۴۰ میلیون نفر است که در مقایسه با سال تاسیس سازمان، بیش از ۱۰ برابر رشد داشته و می توانیم این ادعا را داشته باشیم که دغدغه پوشش بیمه درمانی برای هیچ خانواده ایرانی وجود ندارد و در شرایط همه گیری کرونا بیماران بستری(چه کرونا و چه غیرکرونا) که بیمه نداشته باشند، با ارسال کد ملی و شناسه بستری از سوی بیمارستان، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت در استان کرمان هستند که نسبت به سال ۷۳ آغاز تاسیس سازمان، تعداد بیمه شدگان در استان ۱۰ برابر شده است.

جعفری اظهار کرد: یکی از دستاوردهای خوب حوزه سلامت جمهوری اسلامی در سال های گذشته توجه به کاهش بار مالی ناشی از درمان خانواده ها بوده و کشور سعی کرده از طریق بیمه این شاخص را اصلاح کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد از هزینه ها توسط دولت پرداخت می شود و مردم کمتر از ۴۰ درصد پرداخت دارند، بیان کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه باید سهم مردم به کمتر از ۲۵ درصد برسد که هنوز تا رسیدن به این عدد فاصله ۱۵ درصدی داریم.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: یکی از چالش های اساسی سازمان بیمه در کشور ناپایداری منابع مالی است و خوب است دولت ها برای ثبات در اعتبارات حوزه سلامت و به ویژه بیمه سلامت و کاهش میزان وابستگی اعتبارات درمانی به فروش نفت تلاش کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در حال حاضر کل مطالبات مراکز درمانی استان کرمان از بیمه مربوط به سال ۹۹ تسویه شده و در سه ماهه نخست امسال مطالبات بخش دولتی نیز پرداخت شده و در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

جعفری تصریح کرد: هزینه بستری هر بیمار غیرکرونایی در سال گذشته در استان کرمان حدود دو میلیون تومان و هزینه بیماران با تشخیص کووید۱۹ پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود و در سال جاری هزینه ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در سال جاری هر ماه تعهدات ما در قبال هزینه های درمانی مردم ۵۰ میلیارد تومان بود که در سال جاری در مردادماه به ۸۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و امیدوریم تا پایان سال با منابع در اختیار، دغدغه های مردم و مراکز درمانی را از نظر تامین مالی پوشش بدهیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان در پایان گفت: در هفته دولت دو پروژه عمرانی احداث ساختمان های اداری بیمه سلامت در شهرستان های بافت و راور کلنگ زنی خواهد شد.